Programiraj za dobit
Bez obzira na zemlju podrijetla ili tržište na kojem djeluju, škole programiranja se za sada ne žale na manjak polaznika. Programeri su, na globalnoj razini, i dalje među najtraženijim stručnjacima na tržištu rada. Informatika i računarstvo, istina, ulaze u osnovne škole kao obavezni predmet, no, interes za izvanškolske tečajeve programiranja ne jenjava, naprotiv. Takav je slučaj i na tržištima ove regije – ne samo da postoje lokalne privatne škole programiranja, već se pojavilo i nekoliko stranih brandova koji nude svoje franšize. Među njima je i poljski franšizni sustav Coding Giants.
– Coding Giants je mreža škola programiranja koja obrazuje djecu i mlade zainterisirane za nove tehnologije i računalno programiranje. Školu su 2015. osnovala četvorica studenata Fakulteta elektronike i informatičkih tehnologija Varšavskog sveučilišta tehnologije. Željeli smo informatički opismeniti mlade ljude kako bi u budućnosti mogli funkcionirati na suvremenom tržištu rada bez ikakvih kompleksa. Željeli smo i kod što većeg broja mladih pobuditi strast prema programiranju, jer vjerujemo da učenje programiranja ne razvija samo „digitalno“ već i logičko mišljenje – kaže Radosław Kulesza, jedan od osnivača škole programiranja Coding Giants.
U ovom trenutku, u 55 gradova Poljske posluje 86 škola programiranja Coding Giants – od toga, 60 je škola u vlasništvu osnivača, a 26 u rukama primatelja franšize. Osnivači sada razmišljaju i o širenju izvan granica poljskog tržišta – Coding Giants, kako smo spomenuli, franšizne partnere traži i u zemljama ove regije.
– Vidjeli smo da svugdje u svijetu postoji veliko zanimanje za tečajeve programiranja, zbog čega smo odlučili ponuditi franšizu i poduzetnicima iz drugih zemalja. Za početak, tražimo partnere u Španjolskoj – prva naša škola bit će uskoro otvorena u Barceloni – te u zemljama Balkana – kaže Radosław Kulesza. – Spremni smo dati master franšizu, koja podrazumijeva prodaju prava za područje cijele države ili određene regije, ali i pojedinačnu franšizu, što uključuje otvaranje samo jedne škole – dodaje on.
Za otvaranje jedne škole programiranja treba imati oko 6.000 eura, što se računa kao početna investicija koja pokriva naknadu za licencu, opremu i uređenje prostora. Davatelji franšize procjenjuju da za opremu treba izdvojiti oko 700 eura, ali u investiciju treba dodati i troškove nabave laptopa za polaznike. Usto, primatelj franšize treba pronaći lokal ili prostor od najmanje 30m2 gdje bi se tečajevi provodili. Osim stolova i stolica, u učionici bi trebao biti i projektor. Iskustvo pokazuje da se investicija isplati nakon 6 do 8 mjeseci poslovanja. Primatelji franšize, dodaje Kulesza, moraju imati na umu da se tijekom franšizne suradnje plaća i redovita tekuća naknada (kao fiksna mjesečna naknada ili kao mjesečna provizija od prihoda škole).
– Zbog specifične prirode ove industrije te potrebe za iznimno kvalitetnim tečajevima, od primatelja se franšize očekuje da imaju osnovna znanja o informatici, novim tehnologijama i programiranju. Uvjereni smo da su te vještine važne za održavanje visoke kvalitete škole – objašnjava Radosław Kulesza.
Davatelji će franšize, međutim, pružiti svu potrebnu potporu budućim partnerima – nude svoju stručnost, brand, know-how i materijal za rad – provjerene nastavne skripte za vođenje tečajeva, edukativni materijal za učenike te marketinški materijal i pristup sveobuhvatnom CRM sustavu koji olakšava proces prijavljivanja polaznika, plaćanja i komunikaciju s klijentima.

pročitajte članke

Programiranje i obrazovanje budućih IT stručnjaka dobivaju sve više na značaju jer ljudi shvaćaju koliko je IT važan za današnje generacije djece, kaže Bartosz Jakubowski, direktor prodaje i marketinga u tvrtki Coding Giants
Kako se način rada prilagođavao uvjetima pandemije te na kakvu su podršku mogli računati brojni primatelji franšize, odgovara Radosław Kulesza, suosnivač škole programiranja za djecu Coding Giants
Škola programiranja iz Poljske Coding Giants će krajem februara dobiti franšizu u Hrvatskoj. Kako je pronašla svoj put do Coding Giants-a i šta ju je posebno privuklo ovom konceptu, otkriva Branka Bebić, vlasnica licence za tržište Hrvatske.
Što mogu očekivati poduzetnici iz ove regije koji se odluče za franšizu poljske škole programiranja Coding Giants? Priča Ize Poradowske iz Poljske može biti zgodan primjer.
Coding Giants, poljski franšizni lanac škola programiranja, namjerava otvoriti škole i u zemljama ove regije. Što su „naučili“ iz pandemije koronavirusa te kako to može biti prednost u razdoblju koje slijedi?
Najčitanije

Franšiza je oblik suradnje između neovisnih poduzetnika. Franšizodavac nudi svoj "know-how" i brand, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primatelja franšize, koji tom naknadom stječu pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
Raditi s djecom i uživati u poslu kojim se bavite bilo je ostvarenje snova, kaže Sandra Bilić-Kandić, primateljica master franšize koncepta Tinker Labs. Cilj joj je podijeliti iskustvo i proširiti franšiznu mrežu škola u Srbiji i Crnoj Gori.
Riblji street food restoran Fish Delish otvorio je poslovnicu u Zagrebu. Što očekuju od novog tržišta i u kom će smjeru teći daljnji razvoj, otkriva vlasnik koncepta Stefano Petrović
Kako se može iskoristiti ovčja vuna? Poduzetnički dvojac iz Rumunjske započeo je proizvodnju peleta od ovčje vune, koji se u poljoprivredi koristi kao kvalitetno organsko gnojivo.
Franšiza koja stalno inovira programe, ima dobru organizaciju i podršku, omogućuje primateljima i da zarade i da uživaju u svom poslu. Tako o franšizi „Malac genijalac“ govore Nataša Tomašević i Živojin Stanković, franšizni partneri iz Čačka i Leskovca.