Moja lutka Pepetuška
Maja Gerin iz Sarajeva je 16 godina bila zaposlena, ali je oduvijek željela imati svoj biznis vezan za djecu. „Krila“ da napusti postojeći posao i pokrene vlastiti dobila je kada je rodila ćerku. Osmislila je da pravi lutkice koje će, zapravo, biti „slika i prilika“ vlasnika lutke. Prve je napravila 2016. godine za svoju ćerku i ćerku svoje današnje poslovne partnerke, a inače kume i dugogodišnje prijateljice Arnele Horman, koja ju je, kako kaže, podržavala od samog početka. Nakon toga, nije bilo mame koja nije poželjela da svom djetetu pokloni personaliziranu lutku.
– Ideja o pravljenju lutki nastala je kada sam htjela da kupim lijepu, krpenu lutku za bratovu ćerku. Protivnik sam plastike, nametanja stereotipne ljepote, već sam željela da to bude jednostavna, mekana lutka koju bi svaka djevojčica poželjela. Pošto nisam uspjela da tako nešto pronađem, smislila sam jednostavnu lutku s upečatljivim likom, jer ima samo oči i kosu. Pošla sam, zapravo, od toga da djeci treba pružiti priliku da razvijaju maštu sama, da „učitavaju“ i „oživljavaju“ lutku po svom karakteru i emocijama. A to da lutka liči na osobu kojoj je namijenjena najviše postižemo garderobom – objašnjava Maja svoju ideju.
Ime Pepetuška nastalo je spontano, od nepostojeće riječi „pepo“ koju je koristila Majina ćerka za riječ „lijepo“. Maja je ime nadogradila, pomalo kao asocijaciju na „babuške“, a najviše je razmišljala da ime bude zvučno i univerzalno na svim meridijanima. Vizija jeste bila da Pepetuška „osvoji“ svijet.
Nova energija
U prve dvije godine, nije bilo lako. Borila se, kako kaže, s malim tržištem Bosne i Hercegovine, ali i svojim unutrašnjim previranjima – je li pogriješila što je napustila posao, treba li se vratiti i na Pepetuške gledati samo kao na slatku avanturu. I baš u tim trenucima kada je bila na prekretnici, njezina prijateljica Arnela odlučuje napustiti svoj posao i svojim iskustvom i znanjem pomoći da Pepetuške nastave svoj put i dalje se razvijaju.
– Kada mi se pridružila Arnela, dobila sam krila, rodile su se mnoge nove ideje, mnogo je bilo pozitivne energije – kaže Maja.
Arnela je radila u kozmetičkoj industriji, kao sales & marketing menadžer. – Pepetuške i Maju sam podržavala od samog početka. Vjerovala sam u nju i ideju. U jednom trenutku je i kod mene došlo do zasićenja na poslu. Najviše me je motiviralo to da bi bilo izazovno kreirati svoju priču, budući da sam uvijek radila za velike brendove koji imaju svoje globalne strategije koje mi prilagođavamo lokalnom tržištu – kaže Arnela Horman.
Pepetuška za sve
Pepetuška je, kako objašnjavaju vlasnice, brend namenjen djeci i s tom je idejom nastao. Danas, međutim, polovinu lutki naprave za odrasle osobe, a polovina je za djecu. – Rušimo i određene stereotipe, pa imamo dosta lutki koje se naručuju za dječake, a neretko su nam klijenti kompanije koje žele da svojim radnicima poklone lutku – kaže Maja i prisjeća se da su jednom napravili i čitavu porodicu.
Sve se radi u maloj radionicu u kojoj krojačica, koja je uz Pepetuške od samog početka, šije lutke i odijela, ali su u operativne poslove uključene i vlasnice. Maja je frizer za lutkice i crta im oči, dok je Arnela zadužena za pakovanje. Same i oblače lutkice, fotografišu za društvene mreže i pakuju za slanje.
Najviše vremena im, kako kažu, oduzima komunikacija s klijentima jer često te prepiske traju satima kako bi čule i maksimalno izašle u susret njihovim željama. Pepetuška je stigla i u Australiju, Afriku, SAD... Kada je riječ o regiji, najviše porudžbina dolazi iz Hrvatske, ali dobijaju porudžbine i iz drugih zemalja.
– Jedna Pepetuška putuje po svijetu sa svojom vlasnicom koja nam redovno šalje fotografije. Ta je lutka baš proputovala svijet – kaže Maja kroz smijeh.
Maja i Arnela, prirodno, imaju i svoje lutke „dvojnice“, ali ih neretko prodaju kada se traži lutka za nekoga ko liči na njih. – Šalimo se da idemo kao halva – kaže kroz smijeh Arnela.
Sinonim za kreativno
Lutka se u potpunosti pravi ručno i minimalna cijena je 60 eura, a najskuplje prodana lutka koštala je 120 eura. Za mnoge ljude u ovoj regiji, kako kažu, Pepetuška možda i nije dostupna, a one su željele da njihova priča stigne do svakog djeteta. – Razmišljali smo kako to uraditi, pa smo pokrenule nekoliko projekata, razvili nekoliko proizvoda s prepoznatljivim Pepetuška brendom – proizvoda koji su, uz to, i dostupni. Počeli smo, recimo, praviti Pepetuška haljinice, jednu crnu, jednu sivu, zatim duks haljinice, a prije mjesec dana smo počeli praviti pamučne majice-bojanke za dječake i djevojčice koje se boje perivim flomasterima. Dakle, svaki put kad se opere, može se imati nova majica – kaže Arnela i dodaje da je Pepetuška postala sinonim za kreativno i originalno.
Svoje proizvode izlažu u okviru Kutcha Concept Store-a u Sarajevu. Ipak, skoro sve narudžbine za lutke stižu putem interneta. Prirodno – svi žele „svoju“, unikatnu, personaliziranu lutku.
Reklamiraju se najviše na društvenim mrežama, značajnu ulogu imaju influenseri – obično naprave lutku za poznatu ličnost koje onda to reklamiraju. To im je, kako kažu, najbolji, a najpovoljniji marketing. Od samog početka su i mediji na njihovoj strani i objavili su dosta priča o Pepetuškama.
Pepetuška je u međuvremenu dobila i pjesmu koju je napisao bosanskohercegovački kantautor za djecu Latif Moćević, poznatiji kao Mrako Travko.
Trenutna pandemija izazvana koronavirusom je u početku blago utjecala na prodaju, a zatim se tržište stabiliziralo. – Djeca su bila zatvorena, ljudi su radili od kuće, i roditelji su često, kao nagradu za svoju djecu, naručivali lutke. Najveći nedostatak trenutne situacije je što smo propustile neke sajmove, poput Dečijeg sajma u Beogradu na koji smo trebale ići te druge događaje na kojima smo željele promivirati brend Pepetuška. Osim toga, zaustavile smo trenutno i projekat Pepetuška čokoladica – kaže Arnela.
Budući da sada već ostvaruju dobit, razmišljale su da bi se u nekom narednom periodu mogle upustiti i u franšizing. – To bi bio veliki poduhvat za nas. S jedne strane smo jako emotivno vezane za brend i trebalo bi nam vremena da se suočimo da neko drugi pravi naše Pepetuške, ali s druge strane, zaista lijepo zvuči da se one, recimo, proizvode u SAD-u ili nekoj drugoj zemlji. Oduvijek sam Pepetušku vidjela kao novu modernu lutku za svu djecu svijeta – kaže Maja Gerin.
Kakva je Pepetuška?Lutke se prave od pamučnog tijela, pune se antialergijskim silikonskim kuglicama, dok se kosa pravi od umetaka. Materijale za odijela Maja i Arnela nalaze kod lokalnih dobavljača, ali je ponekad, kako kažu, za „traženu“ odjevnu kombinaciju potrebno – i snalaženje i požrtvovanost. Ponekad su, zapravo, primorane koristiti svoju garderobu ako se ispostavi da odgovara za lutku koju trenutno prave. – Jednom smo dobili narudžbinu za djevojčicu koja je nosila istu haljinicu kao moja ćerka. I šta da radimo – ostala je bez nove haljinice da bismo ispoštovale klijenta. Neretko i naši muževi ostanu bez novih košulja – kaže kroz smijeh Maja.
|
pročitajte članke
Poljska tvrtka Sweet Gallery do sada je isključivo razvijala biznise u području gastronomije. Sada ulazi u sektor turizma. Što je „Tiny House“ i kako se na ovom formatu može zaraditi?
Kako se može iskoristiti ovčja vuna? Poduzetnički dvojac iz Rumunjske započeo je proizvodnju peleta od ovčje vune, koji se u poljoprivredi koristi kao kvalitetno organsko gnojivo.
Tvorci poljske modne marke Lekko pronašli su jedinstvenu nišu i kreirali filtrirne šalove. Potražnja je i tijekom ove epidemiološke krize porasla, najviše zbog preporuke da na javnim mestima usta i nos budu pokriveni.
Branko Nešić želio je sačuvati stari zanat, ali i ponuditi drugima priliku da imaju „svoju rakiju“. U njegovoj gradskoj destileriji u Beogradu ljubitelji rakije mogu napraviti vlastiti „blend“ koji bi zatim čuvali u – Banci rakije.
Kome bi na um palo otvoriti pab u kojem se toče samo bezalkoholna pića? Bila bi tipična reakcija ljudi, iz bilo kojeg kraja svijeta. No...
Najčitanije
Proces traženja (regrutiranja) primatelja franšize nije nimalo lak. Kako bi se tvrtke trebale pripremiti za ovaj proces i što je potrebno za dobru promociju franšiznog koncepta?
Pod imenom Verbatoria u više od 20 zemalja posluju centri za neurometrijsko testiranje i analizu urođenih talenata pojedinca. Ovaj sistem prisutan je i na ovim prostorima i nudi franšizu. Ko su poželjni primaoci ove franšize?
Željela se posvetiti edukaciji djece i pri tom graditi vlastiti poduzetnički put. Ines Slunjski napustila je posao u državnom sustavu, uzela franšizu i donijela u Varaždin dva edukativna programa – Malac Genijalac i Edukido.
Franšizing je način na koji vlastiti posao možete voditi pod dobro poznatim brendom! Koristi se i od strane nekih od najvećih svijetskih brendova. Stoga - pokušajmo objasniti što je to franšizno poslovanje!
Šta je potrebno i ko može postati primalac franšize centra za neurometrijsko testiranje Verbatoria, otkriva Kenan Begić, suvlasnik kompanije Solution Lab.