Novo tržište za Tiffany
Tamara Karapandžić, direktorica marketinga i PR-a u Tiffany Production, kaže da je prošla godina bila uspješna za ovu modnu tvrtku. Osim što su radili na unapređenju svojih kolekcija odjeće te jačanju branda, fokusirali su se i na otvorenje franšiznih trgovina i širenje poslovanja na nova tržišta.
Posljednje tržište na kojem je tvrtka započela poslovanje je hrvatsko – franšizna je trgovina u prosincu 2018. godine otvorena u shopping mallu City One u Splitu. – Za nas je to bio veliki događaj. Postoji interes za našu franšizu, ali pažljivo analiziramo lokalna tržišta i razmatramo mogućnosti plasmana naših proizvoda – kaže Karapandžić.
Primarni kriteriji za odabir primatelj franšize su, kako kaže, ozbiljnost i predanost poslu. – Osim toga, ne smijemo zaboraviti ni financije, jer bez kapitala nije moguće pokrenuti nijedan posao. Naše analize su vrlo detaljne i sveobuhvatne. Osim mogućnosti davanja single unit franšize, ne isključujemo mogućnost pokretanja franšiznog kornera – napominje Karapandžić.
Kako, međutim, Tiffany kolekcije postaju sve bogatije, postoje određeni preduvjeti koji se moraju ispuniti po pitanju površine prostora, načina opremanja, izradi projekta. Da bi otvorio Tiffany trgovinu, primatelj franšize, prije svega, mora pronaći prikladnu lokaciju. Preporučuju se lokali u trgovačkim centrima, ali i u prometnim ulicama, veličine od 100 do 120 četvornih metara (plus 30% za skladište), sa izlogom od šest do osam kvadrata. – Nakon toga, partner ulaže u adaptaciju poslovnog prostora prema standardima i vizualima sustava. Vrlo je teško reći koliko je potrebno izdvojiti za uređenje i opremanje prostora, jer to ovisi o uvjetima na lokalnom tržištu. Također, primatelj franšize mora izdvojiti sredstva za kupnju kolekcije po sezoni – kaže Tamara Karapandžić.
Kada je riječ o konceptu kolekcije, Tiffany na tržište plasira dvije kolekcije, proljeće-ljeto i jesen-zima, kao i nekoliko mini-kolekcija tijekom godine. Svaka od njih je dopunjena pratećim programom, odnosno, kolekcijom asesoara.
Tiffany Production djeluje od 1995. godine i prisutan je u regiji kroz mono i multibrand trgovine, razvijajući lanac vlastitih maloprodajnih objekata, franšiznih trgovina i franšiznih kornera.

pročitajte članke

Turski modni brand LOFT već 30 godina uspješno posluje na izuzetno konkurentnom tržištu proizvodnje i prodaje tekstilnih proizvoda. Sada su spremni za širenje u Europi, a franšizne partnere traže i u ovoj regiji.
Đorđi Zorzić bio je jedan od prvih primatelja Sara Fashion franšize. Prije deset godina otvorio je prvi dućan pod ovim makedonskim brandom, danas ih ima pet. Kaže da za uspjeh treba mnogo rada i ljubavi.
Švedski modni brand H&M već posluje na 74 tržišta, a do kraja ove godine planira ući i u regiju Centralne Amerike uz pomoć iskusnog franšiznog partnera.
Tvorci poljske modne marke Lekko pronašli su jedinstvenu nišu i kreirali filtrirne šalove. Potražnja je i tijekom ove epidemiološke krize porasla, najviše zbog preporuke da na javnim mestima usta i nos budu pokriveni.
Modnu je industriju također pogodila epidemiološka kriza, posebice od zatvaranja trgovačkih centara. Kako se franšizni sustavi snalaze u novim okolnostima?
Najčitanije

Franšiza je oblik suradnje između neovisnih poduzetnika. Franšizodavac nudi svoj "know-how" i brand, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primatelja franšize, koji tom naknadom stječu pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
Raditi s djecom i uživati u poslu kojim se bavite bilo je ostvarenje snova, kaže Sandra Bilić-Kandić, primateljica master franšize koncepta Tinker Labs. Cilj joj je podijeliti iskustvo i proširiti franšiznu mrežu škola u Srbiji i Crnoj Gori.
Riblji street food restoran Fish Delish otvorio je poslovnicu u Zagrebu. Što očekuju od novog tržišta i u kom će smjeru teći daljnji razvoj, otkriva vlasnik koncepta Stefano Petrović
Kako se može iskoristiti ovčja vuna? Poduzetnički dvojac iz Rumunjske započeo je proizvodnju peleta od ovčje vune, koji se u poljoprivredi koristi kao kvalitetno organsko gnojivo.
Franšiza koja stalno inovira programe, ima dobru organizaciju i podršku, omogućuje primateljima i da zarade i da uživaju u svom poslu. Tako o franšizi „Malac genijalac“ govore Nataša Tomašević i Živojin Stanković, franšizni partneri iz Čačka i Leskovca.