Ključna riječ – specijalizacija
Pod brandom DepilConcept već duže od deset godina razvija se lanac salona za epilaciju (trajnu depilaciju) i fotopodmlađivanje. Koncept potječe iz Portugala, ali su kroz franšizu svoje usluge te način poslovanja prenijeli u još nekoliko zemalja Europe i svijeta. Osim Portugala, najveću mrežu franšiznih poslovnica za sada imaju u Poljskoj (35). Što je utjecalo na rast i razvoj ovog koncepta te tko su najpogodniji kandidati za primatelja franšize, objašnjava Mariusz Włoczkowski, direktor DepilConcepta u Poljskoj.
Za početak, kako se razvija tržište kozmetičkih usluga u Poljskoj?
Vrlo brzo. Ovo je jedno od najbržerastućih tržišta u našoj zemlji. Procjenjuje se da je dostiglo vrijednost od 1,4 milijarde zlota (330 milijuna eura) te da raste po stopi od oko 10% godišnje.
Reklo bi se da vlada velika konkurencija... Ima li mjesta za nove brandove i koncepte?
Na tržištu u Poljskoj posluje nekoliko desetaka tisuća različitih salona za njegu ljepote, i to su uglavnom male tvrtke koje opstaju zahvaljujući redovitim i lojalnim klijentima. U takvim salonima, većinu poslova vodi jedna te ista osoba, koja je u isto vrijeme i kozmetičar i voditelj poslovnice, ali s vrlo malo poslovnog iskustva. U određenom smislu, vlada mišljenje da je najvažnije imati što širi spektar usluga te da se uz specijalizaciju jedva može preživjeti. Mi tvrdimo suprotno – salon koji ponudi „sve“, zapravo se ničim posebnim ne izdvaja na tržištu. Današnji su klijenti mnogo više informirani, obrazovaniji su te zahtjevniji. Oni, stoga, očekuju temeljito, stručno znanje i zato biraju DepilConcept – tako pokazuju da traže suvremeni salon s uslugom na najvišoj razini i tretmanima koji su u skladu s najnovijim trendovima te saznanjima iz područja kozmetike. Da su takvi saloni potrebni na tržištu te da ima mjesta za njih, pokazuje i ogroman interes koji vlada za DepilConcept franšizom, kao i broj naših primatelja franšize koji su otvorili više od jednog salona.
Trebaju li primatelj DepilConcept franšize imati znanja i iskustva iz ove branše?
Ne. Idealni kandidat za primatelja franšize zapravo je osoba koja je radila puno radno vrijeme u nekoj tvrtki ili korporaciji te koja je svjesno odlučila da želi – vlastiti posao. U pravilu, takve su osobe najviše motivirane i spremne su uložiti energiju i vrijeme u pokretanje privatnog biznisa, iako znaju da neće biti kao do sad, niti da će biti lako. U DepilConceptu, međutim, imamo i ljude koji su razvijali svoj biznis, ali nisu uspjeli, jer im je u jednom trenutku „ponestalo“ znanja ili podrške.
Koje su, onda, najvažnije odlike dobrog primatelja franšize?
Prije svega, odlučnost. Odluka o pokretanju privatnog posla u potpunosti mora biti – svjesna odluka. U franšizingu je, također, neizmjerno važna i predanost – primatelj franšize ne smije zaboraviti da je ovo njegov posao te da nitko i ništa ne može zamijeniti njegovo osobno zalaganje. S druge strane, primatelj franšize treba i znati da neće moći po svojoj volji mijenjati sustav ili selektivno primjenjivati prenijeti know-how. Franšizing podrazumijeva prenošenje skupa dokazanih poslovnih praksi, kojima se jamči uspjeh, ali samo ako se dosljedno provedu te ako se svakodnevno obavljaju točno određeni zadaci.
pročitajte članke
Od travnja 2019. u Srbiji posluje DepilConcept, portugalski franšizni sustav specijaliziran za epilaciju. Primatelji master franšize za ovo tržište otkrivaju po čemu se DepilConcept izdvaja od drugih – kao koncept i biznis prilika.
Uspjeh koji je DepilConcept, portugalski franšizni sustav za epilaciju, postigao u Poljskoj može poslužiti kao odličan primjer plodonosne franšizne suradnje – posebno što DepilConcept uskoro stiže i u ovu regiju.
Epidemija koronavirusa sigurno utječe i na biznise iz sektora njege ljepote. Kako se franšizni sustavi nose s novom situacijom? Dijelimo neka iskustva iz Poljske.
Početak godine je, u pravilu, vrijeme za analizu prethodnog poslovanja. Što je obelježilo portugalski lanac za epilaciju DepilConcept, govori vlasnik branda Alexandre Lourenço
Franšizni centri iz područja njege ljepote i fitnessa također su pogođeni krizom. Kako davatelji mogu pomoći svojim primateljima franšize te koja su rješenja primijenili za nastavak poslovanja?
Najčitanije
Proces traženja (regrutiranja) primatelja franšize nije nimalo lak. Kako bi se tvrtke trebale pripremiti za ovaj proces i što je potrebno za dobru promociju franšiznog koncepta?
Pod imenom Verbatoria u više od 20 zemalja posluju centri za neurometrijsko testiranje i analizu urođenih talenata pojedinca. Ovaj sistem prisutan je i na ovim prostorima i nudi franšizu. Ko su poželjni primaoci ove franšize?
Željela se posvetiti edukaciji djece i pri tom graditi vlastiti poduzetnički put. Ines Slunjski napustila je posao u državnom sustavu, uzela franšizu i donijela u Varaždin dva edukativna programa – Malac Genijalac i Edukido.
Franšizing je način na koji vlastiti posao možete voditi pod dobro poznatim brendom! Koristi se i od strane nekih od najvećih svijetskih brendova. Stoga - pokušajmo objasniti što je to franšizno poslovanje!
„Sve što smo do sada postigle je rezultat ogromne ljubavi, energije, želje i upornosti“, kažu Maja i Arnela, dvije mame i prijateljice koje stoje iza brenda Pepetuška, pod kojim se od 2016. prave i prodaju posve jedinstvene, personalizirane lutke.