Srbija: Šansa malih uz velike

Ulaskom u franšizni sustav velikih trgovaca, male trgovine bi mogle da se izbore sa krizom i konkurencijom
Četvrtak
18.10.2012
Mali trgovački lanci i komšijske radnje opstaće i narednih godina ukoliko moderniziraju svoje poslovanje. U suprotnom veliki trgovci će ih "počistiti" s tržišta.
 

Ulaskom u franšizni sustav velikih trgovaca, male trgovine bi mogle učinkovitije da se izbore sa krizom i konkurencijom. Njihova razvojna strategija bi mogla biti i povezivanje, mada do sada udruživanje na tržištu Srbije nije imalo uspjeha. S druge strane, u svijetu manji prodavači obično opstaju zahvaljujući tome što nastupaju udruženo. Veliki trgovački lanci koji posluju u Srbiji mogli bi kroz franšize povezati male prodavaonice koje mahom robu i nabavljaju od njih. Na taj način proširili bi vlastiti utjecaj na lokalnom tržištu. S druge strane, mali trgovci bi dobili neophodno znanja i unaprijedili kvalitetu rada.

Trenutno im takvu mogućnost nudi njemački trgovac Metro Cash & Carry koji je upravo s ciljem povećanja konkurentnosti malih trgovinski radnji i podizanja kvalitete njihovih usluga pokrenuo projekt Moja radnja. Pavel Holik, vlasnik male radnje iz Padine kod Kovačice kaže da se promet u njegovoj radnji povećao za 20 posto od kad je postao dio sustava Moja radnja.
-Već dva mjeseca sam u ovom projektu i vrlo sam zadovoljan suradnjom. Sa svakim poboljšanjem procesa rada dolazi neminovno do boljeg rezultata odnosno većeg prometa - kaže on.

Franšiza "Moja radnja" razvijena je specijalno za istočnoevropsko tržište. U Srbiji trenutno u okviru te mreže posluje više od 400 malih, nezavisnih trgovaca diljem zemlje. Najveći broj prodavaonica "Moja radnja" nalazi se u Beogradu i Novom Sadu, ali potrošači ih mogu pronaći iu Vršcu, Gornjem Milanovcu, Čantaviru, Mokroj Gori, Sevojnu, Horgošu, Vranju i drugim mjestima.
"Metro Cash & Carry" savjetuje trgovce o izgledu radnje, sastavu i pozicioniranju asortimana. Pruža im i podršku iz područja marketinga i obučava zaposlenike i vlasnike radnji koji se uključe u ovaj program.

Domaći trgovački lanac DIS, također, svoju mrežu razvija franšizno. Zanimljivo je da je ta tvrtka biznis započela kao veletrgovina. Maloprodaju je počela razvijati 2005 kroz franšize, a prvu vlastitu radnju otvorila nakon toga, u prosincu 2006.

S početkom krize, istraživanja su pokazala da se potrošači vraćaju "susjedskim" radnjama. Čak 50 posto ukupnog prometa se obavi upravo u njima. Promjene u poslovanju su, međutim, neophodne jer postoji i druga medalja statistike. Naime, iznos prosječnog računa u malim radnjama se sa 500 dinara smanjio na 250 podaci su Unije poslodavaca Srbije. U prva dva mjeseca 2012. zatvoreno je više od 800 poduzetničkih trgovinskih radnji i trgovinskih tvrtki koje se vode kao društva s ograničenom odgovornošću. Unatoč tome, prema istraživanju agencije za analizu tržišta GfK gotovo 45 posto ljudi najveći dio prihoda ostavlja u minimarket i tradicionalnim radnjama, a svega 37 posto u supermarketima. Veleprodaje poput "cash & carry" bilježe pad prometa.
Franšizno ili partnersko širenje uspješan je model za prevazilaženje problema sa kojima se suočavaju i mali i veliki. Mali bi tako dobili razrađen model poslovanja, iskustvo i znanje uspješnih trgovaca, nabavku robe po povoljnijim cijenama, prepoznatljiv brend i marketinšku podršku, dok bi veliki proširili svoju mrežu i povećali plasman robe.


(V. Lapčić)

Popularno na forumu