Što je to franšiza?
Vlastiti biznis - iako pod okriljem franšize i vidljiv "pod tuđim brendom" - i dalje je i te kako vlastiti biznis, i predstavlja jedan od najboljih načina za profitabilno poslovanje. Što je još važnije, rizik od poslovnog neuspjeha u sklopu franšizne mreže značajno je niži! Dakle, franšizno poslovanje je način da se u vlastitom biznisu primjeni dokazani, uspješniji, poslovni model i time umanji mogućnost neuspjeha.
Kad čujemo bilo što na temu franšiza i franšiznih sustava, prva su nam asocijacija obično restorani brze prehrane - oni poput McDonald’s-a ili Subway-a. Ove kompanije i jesu franšizne ikone, možemo reći čak i giganti u svijetu franšiznog poslovanja, ali i mimo njih egzistira čitavo jedno ogromno tržište franšiza (franšiznih mreža) - pogledajte, recimo, samo Kataloge franšiza na svim našim portalima.
Kad kupite (primite, kako se to u branši uobičajeno kaže) franšizu, vi zapravo i dalje suštinski poslujete kao i ranije - na vlastiti rizik, vlastitim resursima; ali ovaj put pod tuđim imenom - brendom franšizodavca. Takav, šire poznat brend, jest zapravo samo dodatna garancija za uvećanu prepoznatljivost i automatski uvećani broj klijenata, a samim tim i umanjenu mogućnost poslovnog neuspjeha. Odnosno, lakšeg poslovnog uspjeha!
Kada odlučite kupiti franšizu, obje strane (davatelj i vi, kao primatelj franšize) potpisujete franšizni ugovor, kojim se definiraju međusobna prava i obveze. Osnovna obveza franšizodavca je ne samo da vam osigura licencu (prava) i time omogući legalnost poslovanja pod njegovim brendom, već i da vrši konstantni transfer znanja o vođenju posla za vrijeme trajanja franšiznog ugovora. S druge strane, osnovna obveza vas, kao franšizoprimca, jest poštivanje prenijetih pravila ponašanja i - plaćanje franšizne naknade.
Franšiza, dakle, nije samo prodaja brenda, slogana, logotipova - to je čitav sustav poslovanja. Riječ sustav i jest ključ za razumijevanje poslovnih pravila u okviru franšiznog poslovanja. Franšizoprimac može računati na sistemski prijenos znanja i potpunu brigu o poslovanju - od osobne obuke i obuke zaposlenika, preko prijenosa marketinških i promotivnih kampanja, konstantne potpore u nabavama i prodaji, pa sve do financija i računovodstva.
Za svo ovo znanje, kao primatelj franšize, trebate plaćati naknadu - najčešće su to tzv. ulazna naknada, zatim redovita naknada - koju plaćate sve vrijeme trajanja ugovora (može biti, recimo, iskazana u određenom postotku od ostvarenog prometa) i naknada za marketing (ova naknada koristi čitavoj franšiznoj mreži, tj. svim primateljima franšize od istog davatelja - tako što se koristi ne samo za marketing, promocije, istraživanja, već i za sveobuhvatni dalji poslovni razvoj davatelja i čitave mreže...). Ponavljamo, ovo su najčešći oblici naknada - nekada ih ima više, ali se često događa da se neka od naknada i ne zahtijeva: sve ovisi od slučaja do slučaja.
Da probamo sumirati: franšizoprimac u vlastitom poslovanju koristi brend, iskustvo, znanja i metode razvijene od strane davatelja franšize.
Osnovni principi suradnje u franšizi
- Franšizodavac je vlasnik zaštitnog znaka (robne marke, žiga ...) i marke franšizne mreže.
- Franšizodavac je uspješnost svog poslovnog koncepta dokazao u praksi - profitabilnošću i prepoznatljivošću brenda.
- Franšizoprimac je i dalje samostalni poduzetnik, tj. posluje u svoje ime i za svoj račun - posjeduje vlastiti gospodarski subjekt. Njegov interes i zarada jest dobit iz poslovanja.
- Osnovne investicije za franšizoprimca čine troškovi otvaranja i opremanja prodajnog mjesta i nabava robe.
- Primalac franšize je vlasnik imovine prodajnog mjesta.
- Franšizodavac treba naučiti primatelja franšiza kako pravilno poslovati - tj. izvršiti transfer znanja (tzv. know-how)
- Korisnik franšize plaća franšizne naknade. Najčešće plaća redovitu mjesečnu franšiznu naknadu za korištenje znanja (ili u obliku konkretnog novčanog iznosa; ili kao dio, odnosno, postotak od ostvarenog prometa; ili, pak, neizravno - kroz maržu na robu koju nabavlja od franšizodavca)
- Franšizoprimac određuje cijenu robe i usluga u/na svom prodajnom mjestu. Dobit (ako je bude), dakle, ne ovisi samo o ostvarenom prometu, već i o marži na proizvode.
- Uobičajeno je da franšizoprimac ima utjecaja na vrstu, asortiman i količinu robe koju plasira na svom prodajnom mjestu.
- Načela suradnje davatelja i primatelja franšize definirani su i uređeni franšiznim ugovorom, a upute o poslovnom postupanju - u Operativnom priručniku.
Popularnost franšizinga uglavnom leži u potpori koja se nudi poduzetniku, odnosno, u tzv. back-end-u, koji ovakva forma poslovanja nudi po definiciji: iza sebe imate uspješan model, njegovo iskustvo i snažniju logistiku. Broj poslovnih jedinica u franšiznim sustavima stoga i raste iz godine u godinu - iako u većini zemalja ekonomija ima zapravo obrnut trend. Poduzetni već danas mogu izabrati za osobni biznis jednu od sijaset dostupnih opcija, a da je razina potrebnih investicija u potpunosti prilagođena njihovim kapacitetima - od investicija reda veličine par tisuća eura (manja partnerska agencija osiguranja ili banke, ili, recimo, manji restoran ...), pa do par stotina tisuća eura (za supermarket ili, recimo, benzinsku postaju).
Franšizing je dokazani poslovni model, koji uspješno koriste stotine tisuća primatelja u različitim industrijskim granama. Franšizing nudi slobodu u upravljanju vlastitom tvrtkom, ali istodobno i snažno obvezuje: obveze primatelja jasno su i precizno definirane ugovorom. Time je primatelj, odnosno čitav franšizni sustav, obvezan primjenjivati sijaset definiranih poslovnih procesa - od nabave roba (najčešće samo od davatelja), načina na koji se vrši usluga i uslužuju klijenti, pa sve do načina na koji se vrši oglašavanje biznisa. Ali upravo to i čini glavnu olakšicu u poslovanju - lakše je fokusirati se isključivo na razvoj!
Konačno, za koga je franšizing prava poslovna opcija?
Svi oni koji ne vole i ne žele da im se nameću nikakva poslovna pravila, svi oni koji imaju više smjelosti i dovoljno financijskih sredstava za poslovne eksperimente i lakše podnošenje poslovnog neuspjeha - svakako nisu "prve mušterije" za neku od franšiza. Ali svi ostali trebaju promisliti o nekoj od mnogobrojnih franšiza koje se danas nude: neusporedivo je lakše, sigurnije i izvjesnije razvijati poduzetnički duh pod kišobranom već dokazanog poslovnog sustava. A razvoj i uspjeh su ono što se računa.
PROFIT system
pročitajte članke
Ovaj Europski etički kodeks ažurna je verzija kodeksa koji je Europska franšizna federacija (EFF) usvojila 1972. godine, a njegove posljednje izmjene usvojene su koncem 2016. godine.
Cilj franšiznih udruga jeste popularizacija i promocija franšizinga, rad na regulaciji i implementaciji opće prihvaćenih etičkih standarda franšizinga. U većini zemlja s razvijenim franšizinim tržištem, najveći broj kompanija davatelja franšiza učlanjeno je u nacionalne franšizne udruge.
Discovery Day je uobičajen termin, ali i "običaj" u mnogim zemljama u kojima je franšizni oblik poslovanja vrlo razvijen. Najjednostavnije: Discovery Day je dan u kojem, kao zainteresirani kandidat za kupnju franšize, prvi put "uživo" upoznajete franšizni sustav. I obrnuto!
Postoji li jasna granica između distribucije i franšize? Ako postoji, po čemu se one razlikuju?
Franšizni sustavi mogu se klasificirati na različite načine i po različitim kriterijima, ali se suštinski razlikuju prema vrsti znanja koja se prenose primateljima franšize (know-how), vrsti djelatnosti ili načinu organizacije sustava.
Najčitanije
Proces traženja (regrutiranja) primatelja franšize nije nimalo lak. Kako bi se tvrtke trebale pripremiti za ovaj proces i što je potrebno za dobru promociju franšiznog koncepta?
Pod imenom Verbatoria u više od 20 zemalja posluju centri za neurometrijsko testiranje i analizu urođenih talenata pojedinca. Ovaj sistem prisutan je i na ovim prostorima i nudi franšizu. Ko su poželjni primaoci ove franšize?
Željela se posvetiti edukaciji djece i pri tom graditi vlastiti poduzetnički put. Ines Slunjski napustila je posao u državnom sustavu, uzela franšizu i donijela u Varaždin dva edukativna programa – Malac Genijalac i Edukido.
„Sve što smo do sada postigle je rezultat ogromne ljubavi, energije, želje i upornosti“, kažu Maja i Arnela, dvije mame i prijateljice koje stoje iza brenda Pepetuška, pod kojim se od 2016. prave i prodaju posve jedinstvene, personalizirane lutke.
Šta je potrebno i ko može postati primalac franšize centra za neurometrijsko testiranje Verbatoria, otkriva Kenan Begić, suvlasnik kompanije Solution Lab.